Giethoorn Gezilecek Yerler

Masal Diyarı Giethoorn

Giethoorn Hollanda da Overijssel’e bağlı masal diyarı köyümüz. Sosyal medya sayesinde kendisini keşfetme imkanımız oldu. İyi kide olmuş ve o cennet köyde huzur dolu dakikalar geçirebilmişiz ne mutlu bize. Bölgeye girer girmez tertemiz doğası ,düzenli yerleşimi,kendine has üçgen çatılı pasta gibi evleri ,sakin ortamı sizi resmen huzura sürüklüyor ve büyülüyor.

Bu sakinliğin sebeplerinden biri de belirli bir kısımdan sonra sadece kayık ve bisikletler ile ulaşımın sağlanabiliyor olması. Giethoorn ne demek derseniz ‘’Keçi Boynuzu’’ anlamına geliyor. Bu ufak bilgiyi de ekledikten sonra bu şirin köye nasıl gidilir ondan bahsedelim.

Ulaşım ;

Biz araba ile gitmeyi tercih ettik. Fakat Amsterdam Centraal den(merkez tren istasyonu) 2 veya 3 tren değiştirerek ya da turlar ile gidebilirsiniz.   Araba kiralayarak giderseniz de bir süre sonra biz fotoğraflarını gördüğünüz kanal boyuna nasıl ulaşacağımızı bilemedik.

Köy gerçekten  sessiz etrafta gezinen pek insan yok (gittiğimiz mevsimle alakalı olabilir). Gideceğimiz yeri ararken spor yapan yaşlı bir çift ile karşılaştık. Gitmek istediğimiz yeri önce tarif etmeye çalıştılar fakat daha sonra yol biraz karışık olduğundan yaklaşık 1 km kadar bizimle yürüyerek gezmeye başlayacağımız yere kadar bizimle geldiler.Yardım severlik sadece Türklere özgü değilmiş dedirttiler bize.

Navigasyona ”Smith Watersport” yazın

Sizlerde bu problemi yaşamayın diye size bir önerimiz var.Kullandığınız navigasyon programına ‘’Smith Watersport Giethoorn’’ yazarsanız sizi tam kanalın başına arabayla gidilecek son noktaya kadar götürecektir. Buradan sonra aracınızı park edip kanal turu satın alabilir,kayık yada bisiklet kiralayabilir yada yürüyerek dolaşabilirsiniz.

Giethoorn

Giethoorn kanallar üzerinde gezinen sandallar,ahşap köprüler ile’’Kuzeyin Venediği’’ tanımlamasının hakkını veriyor. Ufacık bir yer olmasına rağmen buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Yaşattığı duygular gerçekten anlatılmaz yaşanır cinsten. Evlere bakıp bu evde ben yaşamalıyım deyip kendinizi ev seçerken bulacaksınız.Aslında pek de seçebildiğiniz söylenemez çünkü hepsi birbirinden güzel hepsi birbirinden sevimli evler.Hangi mevsimde gitmeliyiz derseniz;bahar ayları gezmek için ideal.Köy’ün popülerliği gittikçe arttığı için yaz ayları kalabalık olabilir diye düşünüyoruz.Fakat böyle güzel bir yer her mevsim ayrı güzel olabileceği için  seçimi size bırakıyoruz.

Yemek ve Konaklama:

Gittiğinizde çok fazla restoran ve kafe bulabilirsiniz. Biz kilisenin biraz ilerisindeki ‘Geythorn’ isimli restoranda  yedik ve gayette memnun kaldık.Fiyatlara baktığımızda genel itibari ile çok uygundular. Biz 2 hamburger ,orta boy patates kızartması ve biraya 12 Euro ödedik ki gayet makul bir fiyattı.

Giethoorn Hollanda'nın masalsı şehrini gezmeye davetlisiniz.Detaylar yazımızda.
Giethoorn

Konaklamak için çok fazla alternatifiniz var. İsterseniz burada kalabilir yada Amsterdam da kalıp rahatlıkla günü birlik olarak gelip burayı gezebilirsiniz.Konaklama sitelerinde başarılı yorumlar alan otellerden bazılarını sizin için seçtik ‘’Hotel Giethoorn’’ve ‘’Bed&Breakfast Giethoorn’’.Çok daha fazla altarnatif de konaklama için mevcut.

Biz en son köyden ayrılırken hala birbirimize ‘’Burası gerçek mi ?’’diye sormaya devam ediyorduk. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Filmlerini izleyenlerin aklında biraz daha bir şeyler oluşması için şunu söyleyebiliriz. Gözünüzde Hobbit Köyünün(Shire) kanallı halini canlandırabilirsiniz. Kesinlikle tekrar gideceğiz siz de kesinlikle gidip görmelisiniz.

Giethoorn Hollanda'nın masalsı şehrini gezmeye davetlisiniz.Detaylar yazımızda.
Giethoorn

İnstagram: gezmek_gibisiyok

[cn-social-icon selected_icons=”1,5,4″]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir