FETHİYE GEZİLECEK YERLER

FETHİYE

Yaz geldi Fethiye yolları göründü. Doğası ,denizi ,tarihi ile dolu dolu bir tatil geçirebileceğiniz,güzellikleri ile sizi büyüleyecek Fethiye de neler yapılır gelin hep birlikte bakalım.Öncelikle Fethiye nerede? Fethiye Muğla’nın biri ilçesi ve Ege bölgesinde yer alıyor.

Fethiye

ÖLÜDENİZ

Ölüdeniz denilince aklımıza ilk gelen şeylerden biri yamaç paraşütüdür. Hatta Dünya üzerinde yamaç paraşütünü yapabileceğiniz en güzel yerdir. Belcekız Plajı Ölüdeniz’in hırçın kısmıdır.

Ölüdeniz

Burası aynı zamanda yamaç paraşütçülerinin iniş alanıdır. Ölüdeniz’e adını veren Blue Lagoon ise tüm dinginliği ile sağ tarafında yer alır.Giriş ücretlidir ve yılın her dönemi dalgasızdır. Türkiye’nin tanıtım filmlerinde özellikle bu kısım yer alır. Ölüdeniz aynı zamanda Likya Yolu başlangıç noktasıdır. Bu nedenle yerli ,yabancı birçok gezginin uğrak noktasıdır.

Ayrıca Ölüdeniz’den günü birlik tekne turları ile Kelebekler Vadisi ve Aya Nicholas adasına gidebilir,Fethiye’nin muhteşem koylarında denize girebilirsiniz.

KELEBEKLER VADİSİ

Kelebekler Vadisi

Burası Fethiye’nin Faralya diye tabir edilen kısmında yer alır.Eşsiz manzarası ile vadi yerli ve yabancı turistleri ağırlar.Vadiye ulaşım iki türlü sağlanmakta.Biri tekneler ile diğeri ise en tepeden aşağıya inerek(ki biz tavsiye etmiyoruz).Yaygın olarak kullanılanı da tekneler ile ulaşım.Vadiye yukarıdan inmek ciddi anlamda tehlikeli.

Biz vadi manzarasını izlemek adına çokta araştırma yapmadan”Millet iniyorsa bizde ineriz”diyerek çıktık bir maceraya.Bunda dağcı bir abimizin bize ”İnersiniz ya birşey yok” diyerek gaz vermesinin de etkisi büyük oldu.Fakat biz bu gazla bile ancak ilk iplere kadar inebildik,gerisini gözümüz kesmedi.Keçi gibi tırmandık resmen.Kendi kendimize”Ne gerek var Allah korusun düşeceğiz”dedik ve geri döndük.İplerde ve iniş yapılan yerde hiçbir güvenlik önlemi yok. En ufak bir dikkatsizlikte çok büyük yaralanmalar olabilir.Bu yüzden siz siz olun vadiye ulaşımınızı tekne ile sağlayın.

Vadiye tekneyle gitseniz de manzarayı yukarıdan seyretmeniz  tavsiyemizdir.Manzara muhteşem oraya kadar gitmişken Keyif Motel de bir mola verip, gözlemenizi yerken çayınızı yudumlayabilirsiniz.Konaklamak için de çok güzel bir otel.

KABAK KOYU

Kabak Koyu

Gelelim bir diğer güzel vadimiz olan Fethiye  Kabak Koyuna. Kabak Koyuna da iki farklı şekilde inebilirsiniz.Biri dolmuşlarla diğeri de yürüyerek. Hususi araçlar için yol bir yerden sonra kapalı ve sadece orada yaşayan köylülerin kullandığı minibüsler inebiliyor.İniş yolu rahat,yaklaşık 3 km’lik toprak yoldan rahatlıkla yürüyerek inebilirsiniz.Kabak Koyundan dönüş yolunda bayağı yokuş olduğu için bizim gözümüz kesmedi ve dolmuşa bindik.Dolmuş yolculuğu da pek bir heyecanlı pek bir tehlikeliydi.Özellikle yukarıdan inen ve yukarıya çıkan iki dolmuş karşılaştıklarında korku dolu dakikalar yaşayabiliyorsunuz. Dönüşte de yürüsemiydik acaba diye düşünmeden edemedik 🙂

Kabak Koyu’na indiğinizde aşağıda tek bir tesis var. Tesis gayet yeterli ihtiyacınız olan hemen her şeyi bulabilirsiniz.Konaklamak için de civarda birçok bungalov oteller mevcut.Hepsinin de manzarası efsane.

KAYAKÖY

Kayaköy’e Fethiye’den ulaşabilmek için yaklaşık 8 km’lik ağaçlık virajlı bir yolu geçmeniz gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda yollar kötüydü fakat şu anda gayet geniş ve güzel yolları var. Kayaköy’ün 5000 yıllık bir geçmişi var.Rumca ismi Levissi olup tam bir hayalet köy havası yaratıyor insanda.

Kurtuluş savaşı sonrası Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan mübadele sonucunda burada yaşayan Rumlar ile Batı Trakya’da yaşayan Türkler karşılıklı olarak göç ettirilmişler. Fakat buraya yerleştirilen Türkler uyum sağlayamadıkları için köyü zamanla terk etmişler.

Önce Rumlar daha sonra Türkler tarafından terk edilen bu köy şimdiki hayalet köye dönüşmüş. Çoğu harap halde olsa da bu köyde 3500 konut,2 kilise,9 şapel ,okullar ve hatta kütüphane bile bulunmakta .Gidip gördüğünüzde çok farklı bir havası olduğunu göreceksiniz.

AF KULE

Af Kule

Kayaköy’den dönerken Af Kule tabelasını gördük ve hadi bakalım nasıl bir yermiş dedik ve tabelaları takip etmeye başladık. İyi ki de demişiz.Hayatımızda gördüğümüz en güzel gün batımlarından birini görmüş olduk.Af Kule tabelasını gördükten sonra 2-3 km asfalt yolda gidiyorsunuz ve bir ormanın içine doğru ilerliyorsunuz. Daha sonra yol bitiyor ve aracınızı park etmeniz gerekiyor.Buradan sonra yaklaşık 1,5 km lik bir mesafeyi yürümemiz gerekiyor. Burası Likya yolunun bir parçası bu yüzden ağaçlarda,taşlarda size yol gösteren işaretler göreceksiniz.

Sonucunda muhteşem bir manzara ve Af Kule manastırı ile buluşuyorsunuz.Biz hazırlıksız gittik ama siz yanınıza yiyecek içecek bir şeyler alıp gün batımını seyredip,biraz daha kalıp gece dolunayı ve yakamozları da izleyebilirsiniz.

Amintas(Kral Mezarları)

Burası şehir merkezinde Likyalıklar döneminden kalma kayalara oyulmuş kral mezarlarıdır.Bu mezarlar 4.yy dan kalma ve doğal kayalara oyulmuş mezarlıklardır.Yanlarında küçücük kalıyorsunuz gerçekten.Yaklaşık yüze yakın basamak çıkarak bu mezarlıkların en güzel ve en görkemli olanı olan ”Amintas”a ulaşıyorsunuz.Tabiki buradan tüm Fethiye’yi seyredebilirsiniz.Birçok tarihi eserimizde olduğu gibi burayı da koruyamamışız.Her tarafa yazılar yazılmış,duvarlar kirletilmiş.

Bonus: Fethiye merkezde manzaraya karşı güzel bir yemek yemek isterseniz,Fethiye limanının hemen yukarısında bulunan El Camino Hostel’de akşam yemeğinizi yiyip isterseniz uygun fiyata da konaklayabilirsiniz.

FethiyeFethiye

FethiyeFethiye

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir