BOZCAADA GEZİLECEK YERLER

BOZCAADA GEZİLECEK YERLER

Bozcaada gezilecek yerler listemize geçmeden önce. Bozcaada nerede?Bozcaada Çanakkale ilimize bağlı en güzel adalarımızdan biri kesinlikle. Bozcaada’ya nasıl gidilir? Bozcaada’ya gitmek için Çanakkale ilinin Ezine ilçesinin Geyikli beldesinde bulunan feribot iskelesinden araçla veya yaya olarak feribota binebilirsiniz. Bozcaada online feribot biletinizi (Sadece yaz dönemlerinde) GESTAŞ internet sitesinden alabilirsiniz. Kesinlikle internetten almanızı öneririz ki normal sıraya girmeden online bilet sırasından daha çabuk feribota binebilirsiniz.

Gelelim Bozcaada da gezilecek yerlere,

 • Çiçek Pastahanesi
 • Çınaraltı Çay Bahçesi
 • Bozcaada Kalesi
 • Meryem Ana Kilisesi
 • Polente Feneri
 • Ayazma Koyu
 • Akvaryum Koyu
 • Çamlı Bağ Şarap Evi
 • Veli Dede Pastahanesi
 • Vahit’in Yeri (Kahvaltı)
 • Salhane (Meyhane)
 • Ali Baba (Meyhane)

BOZCAADA KALESİ

Daha Feribotla adaya yaklaşırken sizi karşılıyor Bozcaada Kalesi,kalenin ne zaman hangi millet tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Kale çok eski olmasına rağmen çok iyi korunmuştur.Fenikelilerin,Cenevizlilerin,Venediklilerin ve Bizanslıların kaleyi kullandıkları kayıtlarda yer almaktadır. Kaleyi 10.00-20.00 araları ziyaret edebilirsiniz.

ÇINARALTI ÇAY BAHÇESİ

Çınaraltı Çay Bahçesi-Bozcaada

1969 yılından bu yana Bozcaada merkezde hizmet veren çay bahçesinde ki çınar ağacı adanın simgelerinden sayılır. Tostunuzu , gözlemelerinizi yiyip çayınızı içebilirsiniz. Ayrıca ”Bir Küçük Eylül Meselesi” isimli filmde de bu çay bahçesinde sahneler vardır.

ÇİÇEK PASTAHANESİ

Çiçek Pastanesi-Bozcaada

1959 dan günümüze hala faaliyetlerine devam eden pastahanenin damla sakızlı ve badem ezmeli kurabiyeleri gerçekten lezzetli genelde pastahanenin önünde kuyruk beklemeniz muhtemel 😀 ama değer .Pastahanenin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ÇİÇEK PASTAHANESİ

MERYEM ANA KİLİSESİ

Meryem Ana Kilisesi-Bozcaada

Rum Kilisesi adanın ibadete açık tek kilisesi.Kilise rum mahallesinde yer alır ve ziyarete kapalıdır.Kilisenin içini görebilmek pazartesi sabahları saat 8:00 de yapılan ayinler değerlendirilebilir.

POLENTE FENERİ

Polente Feneri-Bozcaada

Polente fenerinde günü batırmak gerçekten kesinlikle yapılması gerekenlerin başında geliyor.Yolu biraz bozuk stabilize bir yoldan gidiyorsunuz ancak biz giderken piyasada ki yere en yarın araçlardan biri olan bir araçla gittik ve zorlanmadık.ancak şunu bilmelisiniz ki saat 17.00’dan sonraya kalırsanız yer bulmakta biraz zorlanabilirsiniz.Biraz erken gidip kendinize güzel bir yer tutmanızı giderken yanınıza sandalyelerinizi masalarınızı yiyeceklerinizi içeceklerinizi almanızı öneririz.Türkiye de güneşin en güzel battığı yerlerden biri kaçırmayın deriz.

VELİ DEDE PASTAHANESİ

Velidede Pastahanesi-Bozcaada

Buranın da sakızlı ve bademli kurabiyeleri gerçekten lezzetli Çiçek Pastahanesine alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.Ayrıca burada çok güzel el yapımı reçeller satın alabilirsiniz.

VAHİT’İN YERİ

Vahitin Yeri-Bozcaada

Bozcaada da denize karşı kahvaltı yapabileceğiniz güzel salaş bir mekan getirdikleri kahvaltılıklar taze lezzetli ve iyi hizmet sunuyorlar biraz şehir merkezinin dışında ama kolaylıkla ulaşabilirsiniz.İşletmenin manzarası yukarıdaki gibi gayet güzel ve havadar.

BOZCAADA ŞARABI

Çamlıbağ Şarap Evi-Bozcaada

Evet Bozcaada denilince akla ilk gelen şeylerden birisidir,Bozcaada şarapları çünkü adanın harika bağları bulunmaktadır.Her yıl bağ bozumu festivalleri yapılmakta ve bu festivallere bir çok ünlü isim katılmakta.Adada bir kaç tane meşhur şarap firması bulunmakta ve buralarda tadım yapabilmektesiniz.Bunlardan en meşhuru ise Çamlıbağ şaraplarıdır. Fiyatlar da gayet makul.

ALİBABA MEYHANE

Alibaba Meyhane-Bozcaada

Bozcaada da 28 yıldır faaliyet gösteren resturant ve meyhanenin işletmecileri Erbatur çifti.Sizlere sundukları ürünlerin bir çoğu kendi bahçelerinde yetiştirdikleri ürünler.Mutfakları şeffaf tüm konuklara açık masanızdan meyhanenin tüm bölümlerini görebiliyorsunuz.

Meyhanede deniz mutfağına dair birçok lezzet bulabilirken et menüleri de bulabiliyorsunuz.Meyhanede glutensiz  ürünlerde bulmak mümkün ve adada tekler.Aynı zamanda meyhanede gündüzleri kahvaltıda yapabilirsiniz.Meyhane 12 ay boyunca her mevsim açık.

AYAZMA PLAJI

Ayazma Plajı

Bozcaada gezilecek yerler yazımızda diğer durağımız Ayazma Plajı ;

Ayazma plajı Türkiye’nin en güzel plajlarından birisidir.Halka açık bir plajdır ve çoğu halk plajına nazaran güzel korunmuş.Tertemiz suyu ve kumları ile kesinlikle görülmesi gereken bir plajımız.Suyu genellikle soğuk olur.Bozcaada’ya gittiğinizde yüzmek için seçebileceğiniz en güzel alternatiflerden birisi.

Plaja Bozcaada merkezden minibüsler ile 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz.Plajın yakınlarında restoran ve kafeler var fakat yaz aylarında çok kalabalık oluyor tedarikli gitmekte fayda var.Plaj halk plajı olduğundan giriş ücretsiz fakat şezlonglar ücretli.Şezlong ücreti 30 TL kişi başı olarak ücretlendiriliyor.

AKVARYUM KOYU

Akvaryum Koyu

Adından da anlaşılabildiği üzere Akvaryum Koyu, sizlere kendinizi akvaryumda yüzüyormuş gibi hissettiren bir koy.Tertemiz denizin dibini rahatlıkla görebilirsiniz.Bozcaada plajları içinde en çok tercih edilenlerinden birisidir Akvaryum Plajı

Dalmayı seviyorsanız kesinlikle ziyaret etmelisiniz.Yüzmeye gideceğiniz koyda herhangi bir tesis,işletme,şezlong, şemsiye, duş, soyunma odası ve yiyecek-içecek alamayacağınız  Akvaryum Plajı‘na gitmeden suyunuzu ,sandalyenizi,güneş kreminizi ve diğer ihtiyaçlarınızı yanınıza alırsanız iyi olur.

BOZCAADA KAMP HAKKINDA

Bozcaada Camping

Bozcaada da kamp yapmak istiyorsanız kamp için tek tesis BOZCAADACAMPİNG işletmeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Gitmeden önce kesinlikle rezervasyon yaptırmalısınız özellikle sezonda çok kalabalık oluyor.Kampta yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz bir kafe bulunuyor.Kamplarla ilgili en çok merak edilen durum Bozcaadacamping temiz mi? Sorusunun cevabı ise tuvaletler kalabalıktan dolayı pek temiz değildi diyebiliriz.Ama sürekli temizlik yapıp temizlemeye çalışıyor işletmeciler.Bozcaada gezilecek yerler yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir