Bolu Gezilecek Yerler

Öncelikle Bolu nerededir?

Bolu-Gölcük Milli Parkı

Bolu Karadeniz bölgesinin batısında yer alır ve Bolu’nun ilçeleriMudurnu,Mengen,Yeniçağ,Kıbrısçık,Göynük,Gerede,Seben,Dört Divan ve Merkez olmak üzere 9 adet ilçesi vardır. Bu yazımızda sizlere Göynük,Çubuk Gölü ve Gölcük Milli Parkından bahsedeceğiz.

GÖYNÜK

Bolu-Göynük

Safranbolu evleri benzeri iki katlı cumbalı evleriyle Bolu da gezilecek yerlerin başında gelmektedir Göynük. Bolu şehir merkezine 98 km mesafede yer alan ilçe aynı zamanda Bilecik,Ankara,Eskişehir ve Sakarya sınırındadır.

GÖYNÜK ZAFER TEPESİ

Bolu-Göynük Zafer Tepesi

Güzel bir kuş bakışı göynük manzarası izlemek istersiniz ki tavsiye ederiz. Zafer Kulesine tırmanmalısınız . Göynük’ün simgesi olan bu kule 1922 de Sakarya Meydan Muharebesi anısına inşa ettirilmiş. Buraya çıkmışken hemen yanı başında bulunan kafede bir kahve içip soluklanabilirsiniz.

Göynükte Ne Yenir?

Bolu-Paşazade Göynük Sofrası

Biz yemek yemek için Paşazade Göynük Sofrasından (http://www.pasazade.net/ )yana kullandık.Belediyenin karşısında bulunan bu restoran çeşit çeşit yemekleri ile buraya uğrayanları mest ediyor.Güveçte etli sarma ve mantı spesiyallerinden. Sadece bu mantı Göynük’e gitmek için başlı başına bir sebep bunu bilin isteriz. Mantıyı iki şekilde servis ediyorlar. Birincisi bildiğiniz gibi yoğurt tereyağ ve sos.İkincisi ise ceviz,peynir ve yoğurtlu.Biz ikisinden de istedik fakat cevizli olan bize biraz ağır geldi.Fakat dediğimiz gibi normal mantıları yediğimiz en iyi mantıydı. Personel oldukça ilgili ve yardım sever.Ayrıca turlar genelde burayı tercih ettiği için öğlenleri kalabalık olabilir.

Göynükte gezebileceğiniz diğer yerler ise;

*Gazi Süleyman Paşa Cami,Gürcüler Konağı,Akşemsettinoğlu Konağı,Anıt Ağaç ve Çınarlar Köprüsü.

ÇUBUK GÖLÜ

Bolu-Çubuk Gölü

Göynük’ü gezdikten sonra rotamızı Göynük’e 7 km uzaklıkta olan Çubuk Gölü‘ne çeviriyoruz. Burası yel değirmenleri ile bezenmiş minik bir göl.Değirmenler bir dizi için yapılmışlar ve dizi bittikten sonra da göle armağan kalmışlar.Pekte yakışmışlar. Yalnız biraz bakım yapılması gerekiyor. Çok bakımsızlar ve rüzgarlı havalarda tehlikeli olma ihtimalleri yüksek. Mazallah fotoğraf uğruna başımıza bir şey gelmesin.

GÖLCÜK GÖLÜ

Bolu-Gölcük Milli Parkı

Çubuk Gölünü de gezdikten sonra rotamızı asıl hedefimize Gölcük Milli Parkına çeviriyoruz.Burada şunu belirtmek isteriz ki yukarıda ki fotoğrafı herkes ABANT GÖLÜ olarak bilse de aslında burası GÖLCÜK MİLLİ PARKI . Bolu merkeze yaklaşık 13 km uzaklıkta olan bu cennet yer her mevsim apayrı güzellikte. Adeta bir doğa harikası.Her milli park gibi girişi ücretli.Gölcük Milli Parkı giriş ücreti ne kadar? Yaya girişi 5 TL ,öğrenci girişi 2,5 TL ,motosiklet 10 TL,araç girişi ise 15 TL . Gölcük milli parkının içinde bir adet restoran ve bir adet kafe bulunuyor. Ayrıca konaklamak isteyenler için bungalovlarda mevcut. Parkın belli kısımlarında mangal yapmak serbest isterseniz mangalda yapabilirsiniz.Göl çevresinde de güzel bir yürüyüş parkuru var.

Boluda gezebileceğiniz diğer yerler ise ;

Kartalkaya Kayak Merkezi,Abant Gölü,Yedi Göller Milli Parkı.

Bolu merkezde çarşıda dolaşabilirsiniz.Kendine has olan Bolçi (http://bolci.com.tr/) çikolatasını alabilirsiniz.Birde helvaları meşhur.Hediyelik olarak alıp sevdiklerinize götürebilirsiniz.

Bolu-Göynük

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir