BELGRAD GEZİ REHBERİ (VİZESİZ)

BELGRADLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Belgrad beklentimizi en düşük seviyede tutup yola çıktığımız bir rotaydı. Farklı bir kültür daha tanıma fırsatı buluruz düşüncesi ile gitmeye karar verdik. İyi ki de vermişiz bu kararı. Belgrad umduğumuzun çok ötesinde bir şehirmiş. Gezimizi çok güzel sonlandırdık.Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş olan başkent Sırpçada ”Beyaz Şehir” anlamına gelmektedir.Belgrad nerede? Belgrad Sırbistan’ın en büyük şehri.

Belgrad Knez Mihailova caddesi ile Roma sokaklarını,duvarlarındaki grafitiler ile Berlin sokaklarını, Zemun daki yapıları ile Salzburg sokaklarını hatırlattı bize. Bir şehirde birçok farklı şehri sentezliyor resmen.Kimi zaman diyorsunuz ki tam bir Avrupa şehri kimi zaman da bazı yoksunluklarıyla komünizmin izlerini gözler önüne seriyor.

BELGRAD

Türkiye ve Sırbistan arasında zamanında bazı ön yargılar vardı. Ne mutlu ki,Belgrad gezimizde Sırpların bize karşı oldukça yardımsever ve güler yüzlü olduklarını gördük. Özellikle her adres aradığımızı anladıklarında daha biz sormadan hemen yanımıza gelip yardım etmek istemeleri çok nazikçeydi. Tabi ki bazı istisnai durumlarla karşılaşan arkadaşlar da olmuştur. Fakat biz hep güler yüzle karşılandık.Şimdi başlayalım gezimizi sizlere aktarmaya.

Belgrad gezi rehberimiz de,sizlere mümkün oldukça çok ayrıntı ve bilgi vermeye çalışacağız. İlk olarak Belgrad’a ülkemizden giriş vizesiz. Bu da Belgrad’ı bizim için önemli bir seyahat noktası haline getiriyor. Belgrad’a giderken size uygun olan bileti alıyorsunuz ve en az altı ay geçerliliği olan bir pasaportunuz varsa direkt giriş yapabiliyorsunuz. Gitmeden önce zorunlu olmasa da yapmanızı önerdiklerimiz;Seyahat sigortası yaptırmanız,konaklama bilgilerinizin ve dönüş uçak biletlerinizin çıktılarını almanız.

Belgrad Sava Nehri Kıyısından Görüntüsü
Belgrad Nehir Kıyısı

Belgrad Para Birimi DİNAR. 1 TL Kaç Dinar.Türkiye de dinar bulmanız pek kolay olmadığından yanınızda EURO ile ülkeye giriş yapacaksınız. Hava alanındaki matiklerden dinara çevireceksiniz. Bununla ilgili detaylı bilgiyi yazımızın ilerliryen kısımlarında vereceğiz.

Belgrad’a geldiniz. Nicola Tesla hava alanına indiniz.Hemen uçaktan çıkar çıkmaz bir pasaport kontrolü yapılıyor.Daha sonra pasaport kontrol noktasında tekrar pasaport kontrolden geçiyorsunuz.Çok fazla zorlamıyorlar genelde.Pasaport kontrolden geçtikten sonra yukarıda bahsettiğimiz matikler karşınıza gelecek.Burada sadece taksiye ,otobüse veya minibüse  yetecek kadar euro bozdurun.

Biz minübüs tercih ettik ve minibüs kişi başı 300 dinar (yaklaşık 2.5 Euro). Minibüs tercih ettiğinizde A1 (Slavijia Square) yazan minibüse bineceksiniz.Son durak Slavya Meydanı.Biz buradan otelimize yürüdük. Taksiler ortalama 2000 dinar (yaklaşık 15 Euro).Otobüs tercih edebilirsiniz o da kişi başı 150 dinar bunun için 72 numaralı otobüse bineceksiniz.Yaklaşık 45 dakika gibi bir sürede şehir merkezinde oluyorsunuz.Genelde oteller Slavya Meydanı veya Kale Meydan’ın etrafındalar.

Belgrad Slavija Meydanınından Nicola Tesla Hava Alanına ulaşım.
Slavija Square (Slavya Meydanı)

BELGRAD ULAŞIM

Belgrad da genel olarak gezilecek bütün yerler birbirlerine yürüme mesafesinde. (Sadece Zemun bölgesine kesinlikle ulaşım aracı kullanmanız gerek). Ulaşım aracı olarak genellikle tramvay ve otobüsü tercih edebilirsiniz.

Otobüs tercih ederseniz;

Belgrad da yaşayanlar toplu taşıma ücretlerini protesto ediyorlar ve otobüslerde bilet almıyor,ücret ödemiyorlar. Orada yaşayanların bize söylediklerine göre hafta içi herhangi bir kontrol yok fakat hafta sonları kontrol yapılıyor ve biletiniz yoksa ceza kesiliyor.Otobüslerde içeriden bilet alamıyorsunuz ve nakit ödeyemiyorsunuz.Binmeden önce bizdeki gibi büfelerden çoklu biniş kartı alabilirsiniz.

Tramvay tercih ederseniz;

Tramvaylara bindiğinizde içeriden bilet alımı yapabiliyorsunuz.Bir kişi bilet bedeli 150 dinar (7,5 TL).Buradaki püf nokta ise bilet alırken tam tutarı vermelisiniz.200 dinar verdiğinizde 50 dinarınızı geri alamıyorsunuz,para üstü vermiyorlar yani.Ayrıca tramvaylarda sürekli bilet kontrolü yapılıyor.Biner binmez biletinizi almanızı öneririz.

Taksi tercih ederseniz;

Mümkünse pembe olanları tercih etmeye çalışın.Diğerlerine binerseniz de kesinlikle taksimetreyi açtırın.Kötü niyetli taksiciler olabiliyor.

KALEMEGDAN (KALE MEYDAN)

Belgrad Kale Meydan gün batımı.

Şehrin en turistik noktalarından biridir.Kalesi,parkı,zafer anıtı ve muhteşem manzarası ile gezilecek yerler listenizin en başına ekleyebilirsiniz.Kaleye çıktığınızda bir tarafınızda Tuna nehri diğer tarafınızda Sava nehri karşınızda da gün batımı manzarası oldu mu,değmeyin keyfinize.

Kale, şehrin ilk yerleşim yerlerinden. 17.yy da Osmanlı tarafından fethedilmiş.Sonrasında da çoğu kez yenilenmiş. Kalemegdan geniş bir alana sahip ve içerisinde eski dönemlerden kalma toplar,heykeller,müze ve hatta küçük bir hayvanat bahçesini de  barındırıyor.

KNEZ MİHAİLOVA CADDESİ

Belgrad Knez Mihailova caddesi.
KNEZ MİHAİLOVA

Kalemegdan dan ayrıldıktan sonra.Kentin kalbi Knez Mihailova’dayız .Burası Belgrad’ın en hareketli caddelerinden birisi. Kafeleri,restoran ve mağazaları ile her daim canlı bir sokak.Yaklaşık 1 km uzunluğundaki cadde trafiğe kapalı.Bu cadde ilk gördüğünüzde Roma sokaklarını hatırlatıyor.Bunda da caddenin geçmişinin Roma İmparatorluğu dönemine dayanmasının rolü büyük.

REPUBLİC SQUARE(CUMHURİYET MEYDANI)

Knez Mihailova caddesinin yanında bulunan bu meydan şehrin merkezi kabul ediliyor.Hemen yanı başında opera binası ve milli müze yer alıyor.Burasıda Belgrad’a gidildiğinde görülmesi gereken yerlerden birisi.

MARK KİLİSESİ (TAŞ MEYDAN VE AZİZ MARK KİLİSESİ)

Belgrad Taş Meydan. St Mark Kilisesi

Şehrin Kalemegdan dan sonra en büyük ikinci meydanı.Şehir halkının yoğun olarak zaman geçirdiği park Aziz Mark Kilisesini de içinde barındırıyor.Kilise Sırp-Bizans sitili mimarisi ile gerçekten dikkat çekiyor.1835 yılında inşa edilen bu Ortodoks Kilisesi günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır.Hem ibadete hem de ziyarete açık.Girip gezebilirsiniz.

ST. SAVA CATHEDRAL (AZİZ SAVA KATEDRALİ)

Belgrad Aziz Sava Katedrali

Yapımına 1935 yılında başlanan Sava Katedrali tamamlandığında balkanların en büyük Ortodoks Kilisesi olacakmış. Kilise şimdiye kadar tamamlanamamış.Çünkü 2.Dünya Savaşında Nazi bombardımanından nasibini almış ve neredeyse tamamen yıkılmış. Sonrasında ise çeşitli siyasal olaylar ve savaşlar bu yapının inşasının günümüze kadar uzamasına sebep olmuş. Mimari görünümü ile Ayasofya’ya çok benzemekte. Katedralin bir kısmı ziyarete açık bir kısmı tadilat nedeniyle ziyarete kapalı.Ziyarete açık olan kısmı gördüğünüzde gerçekten etkilenmemek mümkün değil. Freksler göz alıcı.

TESLA MÜZESİ

Belgrad Nicola Tesla Müzesi

Sırpların gururu,alternatif akımın mucidi Nicola Tesla’nın anısına yapılmış bu küçük ama ilginç müzeyi gezmeden dönmemenizi öneririz.Burada hem Tesla’nın icatlarını görüp bazılarını deneyimleme imkanı bulabilirsiniz.Müzeyi isterseniz kendi başınıza isterseniz de belirli aralıklarla düzenlenen turlarla rehber eşliğinde gezebilirsiniz.Giriş ücreti kişi başı 500 dinar(yaklaşık 4 Euro).Müze sabah 9:45 den akşam 20:00 a kadar açık.Diğer tüm müzeler gibi burası da pazartesi günleri kapalı.Müze Sava Katedraline ve Slavia Meydanına oldukça yakın bir mesafede bulunuyor.

SKADARLİJA

Belgrad’ın bohem sokağı.Yer yer Paris’in Montmarte sokakları ile kıyaslanan Skadarlija şehrin ünlü simalarının toplanma yeriymiş.Şimdilerde ise çeşitli restoran,kafe ve barları barındıran çiçeklerle süslü,arnavut kaldırımlı bu güzel sokak turistlerin uğrak noktası. Burada bir şeyler yiyebilir ve içebilirsiniz. Fiyatlar makul düzeyde.Genellikle mekanların girişlerinde ücretlerin yazılı olduğu menüler var.

ADA CİGANLİJA

Burası Sava Nehri kıyısında plajları ile meşhur bir yarım ada.Yaz sezonunda adanın plajlarına Belgradlılar tarafından büyük rağbet var.Biz sonbahar sezonunda gittiğimiz için burayı pas geçtik.Yaz sezonunda gidenler için güzel bir alternatif olabilir.

ZEMUN

Belgrad Zemun

Belgrad’da en çok nereyi beğendiniz diye sorarsanız cevabı hiç tereddütsüz Zemun olur. Burası Novi Belgrad denilen Belgrad’ın güneyinde yer alan bir yerleşim alanı.Buraya gitmek için Zeleni Venac meydanındaki otobüs duraklarından 84 numaralı otobüse binebilirsiniz.Ya da direkt taksiyle gidebilirsiniz. Zemun Tuna Nehri kıyısında ufacık ,şirin bir yerleşim yeri.Buradaki yapılar  Avusturya mimarilerini andırıyor.Minicik şehir merkezini gezdikten sonra Tuna nehri kıyısında vakit geçirebilirsiniz.Gerçekten çok keyifli.Sonrasında ise mutlaka Gardos Kulesine gidin ve yukarısına çıkın.Muhteşem manzaranın tadını çıkartın.Yukarı çıkış ücreti kişi başı 4 euro.

Belgrad Gardos Kulesi

Not:Belgrad gezinize fazladan bir gün ayırdıysanız. Novi Sad’a gidebilirsiniz. Sırbistan’ın 2. büyük şehri olan Novi Sad ,Belgrad’a yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta. Belgrad otobüs terminalinden ulaşım sağlayabilirsiniz.(Highway’den giden otobüsleri tercih edin)

Belgrad da ne yenir? Nerede yenir?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki Sırbistan mutfağı gerçekten çok lezzetli ve bizim mutfağımıza benzer yönleri çok fazla.Genellikle et ve hamur ağırlıklı yemekleri var.Bizimkilere benzer fırınları(Bakery), restoranları var.Ayrıca Sırbistan’da kapalı alanlarda çoğunlukla sigara içilebiliyor.Bunu da bir dip not olarak belirtelim.

RED BREAD 

Belgrad Red Bread kahvaltı.

Burası Belgrad’daki meşhur kahvaltı restoranlarından birisi.Burada kendilerine has kızarmış ekmeleri(RED BREAD) ve tostları var.Ayrıca taze sıkılmış karışık meyve suları da çok başarılı.Fiyatlar makul.Sigara içilmeyen mekan.İki kişilik kahvaltı 1400-1800 Dinar civarı.Döviz çevirici için 1 TL Kaç Dinar ?

SÜPERMARKET DELİ

Beldrad Süpermarket Deli kahvaltı.

Burası da yine güzel kahvaltı yapabileceğiniz bir mekan.Ayrıca lezzetli öğle yemekleri ve akşam yemekleri de yiyebilirsiniz. Buranın da çok başarılı kahvaltıları ve ekmekleri var.Adı Deli Bread. Yemeye doyamayacaksınız gerçekten.İçeride sigara içiliyor.Garsonlar kibar ve nazik.SÜPERMARKET DELİ

 LORENZO&KAKALAMBA

Belgrad daki belkide Avrupa daki en sıra dışı mekanlardan birisi olabilir Lorenzo&Kakalamba. Kesinlikle gidip görmelisiniz.Her yeri ayrı bir obje ile süslenmiş çok keyifli bir mekan.Buranın yemekleri çok lezzetli evet ama en meşhur yiyecekleri Çikolata Küresi (Chocolate Sphere).Burada sigara içilen ve içilmeyen iki ayrı bölüm var.Yemek yemeyecek olsanız bile kahve içip tatlılarından tadabilirsiniz.Fiyatlar Belgrad’a göre biraz yüksek.Çikolata Küresi 2000 dinar.(yaklaşık 100 TL).Yemek fiyatlarını gitmeden internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.Mevcut.

Coffee Room

Coffee Roomlar Belgrad’da bir kaç yerde karşınıza çıkabilir.Çok lezzetli pastaları var.Tatlı bir şeyler yemek isterseniz çok iyi bir seçim olacaktır.Vitrinlerindeki Makaronlar da çok güzel görünüyorlar.

Walter

Belgrad Walter Cevapi

Walter da yine birden fazla şubesi olan bir restoran.Biz otelimize ve yakın olan Knez Mihailova caddesinin aşağısında bulunan şubesinde yedik.İki gece üst üste yedik. Cevapileri,bazlamaları,patates kızartmaları,etleri ,tavukları hepsi çok lezzetli.Bir porsiyon 10 luk Cevapi (bizim köftemize cevapi diyorlar) 440 Dinar.Kaymaklı tercih ederseniz ki edin bizce.70 dinarda ona ödersiniz.Bira 50 cc 160-200 dinar.Kahveler 100 dinar.Fiyat fayda dengesi en iyi restoranlardan biri bizce.

TOMAS BAKERY

Burası bizim fırınlarımız gibi yine Knez Mihailova Caddesine çok yakın bir yer.Burada pizza da yiyebilirsiniz.Bizim kol böreğimizin benzeri börekleri var ve onlarda Bürek diyorlar.Gerçekten lezzetli. Aperatif bir şeyler yemek istediğiniz de iyi bir seçenek.

Belgrad da yemek konusunda hiç korkmayın genel itibari ile mutfakları başarılı ve fiyatlar makul.Domuz eti konusunda da çok fazla problem yaşamazsınız.Evet tüketiyorlar fakat dana etini de hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.Hem bir şeyler yemek,hem alışveriş yapmak isterseniz USCE alışveriş merkezini de tercih edebilirsiniz.

KONAKLAMA

Biz Hostel Cricket 2 de konakladık,pek de memnun kaldık herkese tavsiye ederiz.Fiyat fayda dengesi çok iyiydi. Otele ulaşım kolay.Hemen ön sokağından otobüs ve tramvay geçiyor. Kalemegdan ve Knez Mihailova ya çok yakın mesafede.Otel temiz ve sahibi de oldukça ilgili hatta otele giriş yapar yapmaz size şehir hakkında tavsiyelerde vermeyi ihmal etmiyor. Cricket 2

Belgrad Aziz Sava
AZİZ SAVA KATEDRALİ(ST. SAVA CATHEDRAL)
BELGRAD
Belgrad Kalemegdan
BELGRAD KALEMEGDAN (KALE MEYDAN)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir