BATUM GEZİLECEK YERLER

Batum Dönme Dolap-Fener

Batum gezilecek yerler yazımız sizlerle ! Batum ; kimlik kartı ile girilip pasaporta ihtiyaç duyulmadığından ve Sarp Sınır Kapısından yürüyerek veya araçla kolaylıkla geçilebiliyor olduğu için resmen son zamanların gözde seyahat noktalarından biri haline geldi . Bizde sizler için Batum gezi rehberi hazırladık , gidecek olanlar yazımızı okumadan gitmesinler 🙂

Batum’a kimlikle nasıl girilir ? Batumda ne yenir ? Batum Otelleri ? Sorularının yanıtlarını vereceğiz.

Öncelikle Batum nerede ?

Batum Gürcistan’ın karadeniz kıyısına sınırı olan en büyük şehirlerinden birisi. Artvin ilinin Hopa ilçesi ile sınır komşusudur.Bu sayede 5 dakikalık bir mesafe ile size başka bir ülke , başka bir kültürü tanıma fırsatı sunuyor.

*Sarp sınır kapısından iki şekilde geçiş yapabilirsiniz

BATUM ARAÇ İLE GİRİŞ

Sarp Sınır Kapısı

Batum gezilecek yerler yazımızda araçla girişi özetleyeceğiz. Öncelikle olarak araç kendi üzerinize olmalı.Eğer araç kendi üzerinize değil ise vekaletname almanız gerekiyor.Bu vekaletnamenin de İngilizce veya Gürcüce olarak yeminli tercüman çevirisi gerekmektedir.Ayrıca araçla geçişlerde araçta sadece vekalet alanın veya araç sahibinin birinci dereceden yakınları olabiliyor.Diğer kişilerin Batum’a yaya olarak geçip sınırın karşı tarafında beklemeleri gerekiyor.

Özellikle bayramlarda çok fazla yoğunluk olduğundan yaya olarak geçip karşı tarafta 2-3 saat araçla geçişleri bekleyebilirsiniz bu konuda uyaralım. Ülkeden araçla çıkışlarda pasaport ile çıkanların harç pulu alması gerekirken, kimlik ile çıkanların alması gerekmiyor.

Araçla geçişlerde kesinlikle trafik kurallarına uymanız gerekiyor.Park ,hız,emniyet kemeri gibi konularda aşırı tepki verebiliyorlar.Trafik polisleri biraz katı ve müdahaleci.

BATUMA YAYA GEÇİŞ

Çipli yeni kimlik kartınızla veya pasaportunuz ile geçebilirsiniz.Eski kimlik kartı ile 1 Eylül 2019 tarihine kadar girebileceksiniz. Batum eski kimlik kartı ile girişlerde damga gözükmüyor vs. diyerek sıkıntı çıkarabildiklerini duyduk. Geçişinizi garantiye almak için çipli kimlik kartınız olsun deriz.

Sarp sınır kapısına geldiniz. Burada içeriye girmeden hemen sağ tarafta yurt dışı çıkış harcı pulunuzu alacağınız bir gişe bulunuyor.Buradan yurt dışı çıkış harç pulunuz ile doldurmanız için bir form veriyorlar.Pulu bu forma yapıştırıp size veriyorlar. Daha sonra siz bu forma adınızı soyadınız ve T.C kimlik numaranızı yazıyorsunuz. Geçişlerde kimliğiniz ve formu kullanacağınız için dönene kadar bu formu saklamanız çok önemli.

Biz girişimizi yaya olarak yaptık. Sarp sınır kapısının hemen 50 metre yakınında 2 adet açık otopark mevcut.Kalabalık olduğunda anahtar bırakmanız istenebiliyor. Değerli eşyanız yoksa bırakabilirsiniz güvenilirler. Her durumda sabah erken geçmeye çalışın.Biz geçtiğimizde hiç sıra beklemedik fakat saatlerce bekleyenler varmış .

BATUM MERKEZE ULAŞIM

Sarp sınır kapısından Batum tarafına geçtiğinizde bir karmaşa ve taksici ordusu sizi bekliyor olacak sürekli gelip sizi merkeze götürmek için teklifte bulunacaklar.Binmeden önce mutlaka pazarlığınızı yapın. Biz merkeze giderken 20 Lari (50 TL ye anlaştık).Euro ,Lari , TL kabul ediyorlar.Siz yine de taksiye binmeden sorun ( TL ile ödeyeceğiz olur mu ? ) şeklinde . Bizim taksi şöförümüz çok iyi Türkçe biliyordu( Artvin şivesi ile konuşuyordu çok iyiydi ) 🙂

Taksi ile merkeze vardıktan sonra her yere yürüme ulaşabilirsiniz.(Botanik Bahçesi hariç)

Batum Otelleri

Batum gezilecek yerler yazımızda size önerebileceğimiz otel kesinlikle bizimde kaldığımız Batum Teleferik karşısında bulunan merkeze ve denize çok yakın konumda olan Odisea Apart Hotel . Oldukça memnun kaldık üstelik fiyatı da uygundu . Resepsiyondaki gençler İngilizce biliyorlar,çok az olsa da Türkçe de biliyorlardı o yüzden iletişim problemi yaşamazsınız. Uygun fiyata temiz bir yerde kalmak istiyorsanız öneririz.Apartman dairesinde her şey mevcut ve temiz. Ayrıca tam altında 7/24 açık bir market var o da büyük avantaj.

BATUMDA NE YENİR?

Haçapuri-Khınkali

Geldik en önemli noktaya 😀 Adını söyleyemesek de çok çok memnun kaldığımız Shemoikhede Restaurant kesinlikle tavsiyemiz.Yemekleri lezzetli , ambiyansı çok güzel. Fiyatlar inanamayacağınız kadar uygun.Burda yemenizi tavsiye ederiz. Haçapuri ve Khinkali Gürcü mutfağının önemli lezzetlerinden o yüzden denenmeli . Khinkali yerken sapından tutup ters çevirip önce suyunu içerseniz yemeniz daha kolay olacaktır.Ayrıca ev şarapları da gayet lezzetli tavsiye ederiz.

BATUM GEZİLECEK YERLER

BATUM BULVARI

Batum Bulvarı

Kent merkezinde bulunan bulvar sahile paralel olarak yaklaşık 7 km uzunluktadır.Alman peyzaj mimarı Ressler tarafından 1881 yılında yapımına başlanmıştır. Fakat tamamlayan Fransız mimar Michael D’Alfons olmuştur.Bulvar üzerinde heykeller ,parklar ,kafeler ve restorantlar bulunuyor.Batum bulvarını takip edip sahile indiğinizde Alfabe Kulesi,Dönme Dolap ve Chacha Saat kulesi ve Batum Feneri yer almaktadır.

ALİ VE NİNO HEYKELİ

Ali ve Nino

2007 yılında Gürcü heykel traş Tamara Kvesitadze tarafından Kurban Said’in dünyaca ünlü romanı Ali ve Nino anısına yapılmıştır.Hristiyan ve Gürcü olan Nino ile Müslüman ve Azeri olan Ali’nin aşkını tasvir etmektedir.Her 10 dakikada bir birlerine kavuşup tekrar ayrılıyorlar.Biz gitmeden önce fotoğraflarda çok devasa heykeller olarak düşünmüştük fakat öyle değiller.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

PİAZZA MEYDANI(PİAZZA BATUMİ)

Piazza Meydanı

2009 yılında inşa edilen meydan Venedik tarzında yapılmış.Meydanda restoranlar,kafeler ve oteller bulunmakta.Ayrıca kentin kültür ve eğlence merkezi.Merkezde bulunan kulede her 3 saatte bir Gürcistan milli marşı çalınmaktadır.

AVRUPA MEYDANI(EUROPE SQUARE)

Avrupa Meydanı

2007 yılında yapılan bu meydan yerel halkın ve turistlerin güzel vakit geçirebileceği ,kafelerin,restoranların ve otellerin bulunduğu bir meydandır.Madea Heykeli ve Astronomik saat de burada bulunmaktadır.

ASTRONOMİK SAAT(ASTRONOMİCAL CLOCK)

Astronomik Saat

Benzerlerine Prag ve Venedikte de rastlayabileceğiniz bu saat Gürcistan eski milli bankası binasında bulunmaktadır.Saatin özelliği Güneşin,Ayın ,Zodyak Takım Yıldızlarının ve Gezegenlerin konumlarını göstermesidir. Her saat başı farklı melodilerle çalan çanları vardır.

BATUM TANRI’NIN ANNESİ KİLİSESİ(MOTHER OF GODS CHURCH)

Tanrının Annesi Kilisesi

Neo gotik mimari ile inşa edilen bu Ortodoks kilisesi mimari açıdan hayranlık uyandırıyor.Kesinlikle görülmesi gerekenler listenizde bulunmalı.

AZİZ NİKOLA KİLİSESİ(ST. NİCHOLAS CHURCH)

Aziz Nikolas Kilisesi

Aziz Nikola Kilisesi Piazza Meydanının hemen karşısında bulunuyor.Osmanlı zamanında Trabzon dan getirilen taşlar ile inşa edilmiş. Batumdaki diğer kiliseler ile farklı bir yapıya sahip olan bu kilise de görülmeye değer.

BATUM BOTANİK BAHÇESİ(BATUMİ BOTANİCAL GARDEN)

Botanik Bahçesi

Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden birisidir . Batum’un 5 km kuzeyinde yer alır.108 hektarlık alan üzerine kurulan bahçe bölgeye ve çeşitli iklimlere özgü 5 binden fazla bitki türünü barındırmaktadır.Botanik bahçe için en az yarım gün ayırmalısınız.Rahat rahat gezelim derseniz 1 gün ideal olacaktır.

BATUM TELEFERİK

Batum Teleferik

Batuma panaromik bir bakış atmak isterseniz en iyi yerlerden birisi teleferikle çıktığınız tepe olacaktır.Yukarıda bir kafe var, bir şeyler atıştırabilir veya içebilirsiniz.Gün batımını buradan izlemek oldukça keyifli. Teleferik yolculuğu biraz uzun sürüyor fakat buna değer . Teleferik ücreti gidiş-dönüş 15 Lari kişi başı.

BATUM ELEKTRONİK

Şunu belirtelim ki maalesef Batumdan çok uygun fiyatlara elektronik alma dönemi sona ermiş . Sorduğumuz bir çok elektronik mağazasında Türkiye deki fiyatlara yakın fiyatlar aldık.Bir de şu anda Türkiye’de telefon için 1500 TL kayıt ücreti ödendiğini düşünürsek çok ta mantıklı görünmüyor.Diğer elektronikler cihazlarda da çok fazla bir fark göremedik.

Batum’a gitmeden yurt dışında lazım olabilecek uygulamalar için En İyi Gezi Uygulamaları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version